Bydlíme

Bydlíme po dvou v podsadových stanech. V každém stanu jsou dvě matrace, děti si přivezou vlastní spacák a deku. Děti si obvykle domlouvají dvojice dopředu. Kdo si dvojici nenajde sám, tomu najdeme vhodného spolubydlícího tak, aby byli všichni spokojeni.

Když je hezky, spáváme i venku „pod širákem“.

Jíme a pijeme

Máme pět jídel denně: snídaně – svačina – oběd – svačina – večeře. Někdy druhá večeře. K jezení děti používají ešusy a lžíce, které si vezmou s sebou z domova.

Kuchyně je plně vybavena – máme sporák, troubu, lednice a další obvyklé vybavení. O vaření se starají zkušení kuchaři.

Dětem je nepřetržitě k dispozici pitná tekoucí voda a šťáva ve várnici.

Myjeme se

Veškerou vodu do tábora dovážíme v barelech a ve velkokapacitním sudu. V táboře se voda přelévá do kanystrů a sudů na místa, kde je potřeba (mytí, vaření apod.).

4x během tábora se sprchujeme. Vodu ohřejeme v kotli a v barelu ji kladkou vytáhneme nad „sprchový kout“, z barelu vede hadice zakončená sprchovou růžicí. Malé děti se sprchují pod dohledem vedoucí(ho). Někdy jezdíme jednou během tábora někam do města na koupaliště a vysprchujeme se tam, ale není to pravidlem.

Vedle toho se chodíme pravidelně koupat do blízkého rybníka.

Potřebuje-li se někdo sprchovat častěji, samozřejmě mu to umožníme.

Tábor je vybaven mobilními toaletami TOI TOI, které jsou pravidelně čištěny a vyváženy.

Nemáme elektřinu

V táboře není přívod elektrického proudu. Dětem je zakázáno používání mobilních telefonů, tabletů a obdobných zařízení. Prosíme, aby si děti tyto věci na tábor nebraly. Zjištěné používání této elektroniky může být důvodem pro ukončení pobytu dítěte na táboře.

Hlavní vedoucí si telefon nabíjí prostřednictvím powerbanky a autonabíječky, aby byl pro případ potřeby dostupný rodičům.

Oddíly

Děti se na začátku tábora rozdělí do čtyř oddílů. Při celkové kapacitě tábora 56 dětí má jeden oddíl 14 dětí a jsou v něm vždy společně děti všech věkových kategorií, dívky i chlapci. Snažíme se, aby oddíly byly vyrovnané, aby mohly mezi sebou soutěžit. Sourozence se obvykle snažíme umístit do různých oddílů. Pokud si některé děti přejí být/nebýt s někým konkrétním v oddíle a dají nám to vědět dopředu, snažíme se jejich přání vyhovět.

Hrajeme si

Vstáváme obvykle mezi 8. a 9. hodinou, spát chodíme zpravidla mezi 22. a 24. hodinou. Pokud není zrovna nějaká večerní či noční hra, mohou děti chodit spát dříve.

Během dne máme obvykle nabitý program. Hrajeme celotáborovou hru s tématem, které se každý rok mění. Letos se vydáme na náročnou horolezeckou výpravu. Máme velkou zásobárnu osvědčených her, které jsou odzkoušeny desetiletími praxe, ale které dle potřeby také různě obměňujeme a inovujeme. Průběžně zařazujeme nové hry. Hry jsou vždy voleny tak, abychom podporovali spolupráci dětí v rámci oddílu a aby si zahráli velcí i malí. Obvykle záleží na každém jednotlivci.

Hrajeme si v táboře a v okolních lesích. Často pořádáme výlety do okolí.

Během tábora děti také ve svých oddílech absolvují turnaje v pálkované (zjednodušený softball) a v ringu (obdoba volejbalu, ale místo míče se hází gumový kroužek).

Děti se také seznámí se základy práce se dřevem.

V rámci svých oddílů se děti podílejí na běžném provozu tábora (příprava dřeva pro kuchyni, mytí nádobí apod.).

Mezi jednotlivými body programu jsou zařazovány přestávky. Každý den po obědě mají děti minimálně hodinu volna.

Táboroví pracovníci

Tábor zajišťuje tým zkušených vedoucích, někteří z nich tuto práci vykonávají deset a více let. Většina ze současných vedoucích na náš tábor sama jezdila jako děti. Starší vedoucí předávají své zkušenosti mladším. Složení týmu je velmi stabilní a obměňuje se jen pomalu, víceméně díky přirozené generační obměně. Náš turnus existuje kontinuálně nejméně od 80. let minulého století (dále už naše paměť nesahá), viz historie našeho turnusu.

Hlavní vedoucí působí na své pozici od roku 2010 a je držitelem osvědčení MŠMT „hlavní vedoucí táborů pro děti a mládež“.

Každý oddíl má zkušeného oddílového vedoucího a instruktora (praktikanta). V týmu dále působí dva kuchaři, hospodář, zdravotnice a pomocní instruktoři. Celkem cca 15 lidí.

Nemáme návštěvy

Návštěvy rodičů v táboře nejsou dovoleny. Proč?

  • Dítěti, které je na táboře poprvé, se často stýská. Všichni vedoucí se po celou dobu snaží dítě přivést na jiné myšlenky. Když už se to začíná dařit, přijedou rodiče, za dvě hodiny odjedou a vedoucí může začít znovu.
  • Pokud byste navštívili své dítě, asi mu tím na chvíli uděláte radost, ale pravděpodobně tím způsobíte smutek několika dalších dětí, za nimiž jejich rodiče nepřijeli.

Pokud dojdeme k závěru, že vaše dítě se na táboře trápí a není šance, že by se to mohlo změnit k lepšímu, sami vás kontaktujeme.

Jedinou výjimkou je situace, kdy potřebujete dítě z jakýchkoliv důvodů předčasně z tábora odvézt. Pak samozřejmě do tábora po dohodě s hlavním vedoucím můžete přijet.

Dodržujeme pravidla

Během tábora se řídíme táborovým řádem. Prosíme, aby se s ním rodiče před táborem seznámili a aby s ním v přiměřené formě seznámili i děti. My jim potřebná pravidla samozřejmě též vysvětlíme.

Dostáváme a posíláme poštu

Do tábora je každý pracovní den doručována pošta. Můžete posílat dopisy i balíky. Prosíme, napište dětem alespoň 2x týdně. V balících prosím neposílejte potraviny podléhající zkáze. V žádném případě neposílejte dětem energetické nápoje, jejich konzumace je na táboře zakázána.

Děti od nás mohou dostat zdarma pohledy, aby mohly napsat domů, a mohou si u nás koupit známky. V táboře mají poštovní schránku, která je každý den vybírána, zásilky jsou odváženy z tábora na poštu v Blatně.

Jsme ve zdravotní péči

Pokud má vaše dítě nějaké zdravotní potíže nebo potřeby, prosíme vás, abyste to napsali do některého z dokumentů, které budete odevzdávat u autobusu. Typicky jde o pravidelné léky či nějaké zdravotní omezení.

Na začátku tábora budeme dětem kontrolovat vši.

Pokud vaše dítě v průběhu tábora onemocní, dáme vám vědět.

Kontakt s námi během tábora

Máte-li něco na srdci, zavolejte kdykoliv během tábora hlavnímu vedoucímu. Pokud vám nezvedne telefon, protože nejspíš zrovna běhá s dětmi v lese, zavolá vám brzy zpět. Můžete napsat i e-mail, přečteme si ho.

Odjezd a příjezd, dokumenty

Odjezd na tábor je v sobotu 10. srpna 2024 v 10.00 hodin z autobusového nádraží ve Slaném. K autobusu přijďte prosím nejméně o čtvrt hodiny dříve. Přineste prosím s sebou následující dokumenty:

  • Prohlášení zákonného zástupce: Prohlášení o bezinfekčnosti dítěte, prohlášení o odpovědnosti za škody, prohlášení o seznámení s táborovým řádem, místo pro nalepení kopie průkazu pojištěnce. Prohlášení musí být datováno dnem odjezdu dítěte na tábor.
  • Posudek o zdravotní způsobilosti: Potvrzení vystavuje ošetřující lékař. Můžete použít potvrzení z jiné akce, pokud splňuje zákonné náležitosti a není starší dvou let (ke dni konce tábora). Posudek vám po skončení tábora vrátíme zpět.
  • Žádost o podání léků: Vyplňte pouze, pokud vaše dítě bere pravidelně léky.

Pokud si z jakýchkoliv důvodů nemůžete vytisknout dokumenty sami, přijďte do kanceláře DDM Slaný a dostanete dokumenty vytištěné.

Návrat z tábora je v sobotu 24. srpna, pravděpodobně mezi 12.30 a 13.00 hodin tamtéž. Čas je jen orientační, prosíme případně o strpení.

Co si vezmeme s sebou

Seznamte se prosím s přehledem potřebného vybavení, které by vaše dítě mělo mít s sebou.

Fotografie a videa z tábora

Během tábora obvykle nezveřejňujeme fotografie ani videa. Hlavní důvod je ten, že je to v podmínkách našeho tábora poněkud komplikované a pracné. Raději budeme ušetřený čas věnovat dětem. Fotografie i videa si budete moci prohlédnout po skončení tábora.

Potáborový sraz

Každoročně se na podzim sejdeme na jeden večer a noc v Ostrově DDM Slaný, abychom zavzpomínali na uplynulý tábor. Hrajeme hry v sále i ve městě, promítáme si fotky a videa. Termín vám dáme včas vědět.

Příspěvek pojišťovny na tábor

Některé zdravotní pojišťovny přispívají na pobyt dětí na dětských táborech. Souhrn je přehledně sepsán na webu Volnočasuj.cz.